Pytanie:

Dzien dobry,
Jestem pielegniarka MP w poradni, w ktorej wciąż obowiązuje dokumentacja papierowa. Moja pani dyrektor wystąpiła o interpretacje przepisów, które regulują od stycznia 2021 konieczność wprowadzenia dokumentacji elektronicznej. Otrzymaliśmy odpowiedź że w ustawie nie ma wzmianki o dokumentacji MP, a więc nas to nie dotyczy. Tak na marginesie w ustawie są przedstawiane wzory różnych dokumentów, ale faktycznie karty badania profilaktycznego nie pokazano. Jak mamy to rozumiecć i czy wprowadzenie edm z mp jest konieczne? Pozdrawiam

Odpowiedź:

Na temat zagadnienia poruszonego w pytaniu udzielaliśmy już odpowiedzi na łamach Portalu Medycyna Pracy. Kluczową kwestią jest rozróżnienie elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM), o której mowa w ustawie z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 702) od dokumentacji prowadzonej w postaci elektronicznej, która określona jest w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 8 maja 2018 r. w sprawie rodzajów elektronicznej dokumentacji medycznej (Dz. U. poz. 941 z późn. zm.).

Obowiązek prowadzenia dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej od 1 stycznia 2021 r. wynika z tego drugiego aktu prawnego, a błędne interpretacje tego faktu spowodowane są nieodróżnianiem tego rodzaju dokumentacji od EDM, czyli elektronicznej dokumentacji medycznej.

 Zachęcamy do zapoznania się z poprzednimi odpowiedziami ekspertów Portalu dotyczącymi tego zagadnienia, jednocześnie zapraszamy do skorzystania z bezpłatnego szkolenia „Zasady prowadzenia dokumentacji medycznej w medycynie pracy po 1 stycznia 2021r.” przeprowadzonego przez Polskie Towarzystwo Medycyny Pracy Oddział w Gdańsku we współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Medycyny Pracy w Gdańsku oraz z Portalem Medycyna Pracy.  

link do strony szkolenia:
Zasady prowadzenia dokumentacji medycznej w medycynie pracy po 1 stycznia 2021 r. 

linki do poprzednich odpowiedzi ekspertów:
Czy wprowadzenie dokumentacji elektronicznej od 01.01.2021 dotyczy również dokumentacji z Medycyny Pracy?
Interpretacja wprowadzenia dokumentacji medycznej.

Pozdrawiamy
Redakcja Portalu