W dniach 4-5 października 2024r. odbyła się konferencja wyjazdowa zorganizowana przez Polskie Towarzystwo Medycyny Pracy oddział w Gdańsku, Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Gdańsku we współpracy z Okręgową Izbą Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku. Tematem szkolenia był „Zakład Pracy miejscem promującym zdrowie na przykładzie Gdańskiej Stoczni Remontowej”. Pierwsza część konferencji odbyła się na terenie Gdańskiej Stoczni Remontowej, a druga w hotelu Adler Medical SPA Zgorzałe k/Stężycy. W szkoleniu wzięli udział lekarze i pielęgniarki medycyny pracy oraz psycholodzy i przedstawiciele Działu BHP Gdańskiej Stoczni Remontowej. W sumie szkolenie zgromadziło 50 uczestników z czego prawie połowę stanowili członkowie oddziału PTMP w Gdańsku. W pierwszej części konferencji uczestnicy zwiedzili teren Gdańskiej Stoczni Remontowej i zapoznali się ze specyfiką zakładu pracy produkującego i remontującego jednostki pływające dla różnych armatorów. Przewodnikiem po Stoczni był Kierownik Działu BHP Gdańskiej Stoczni Remontowej, który podzielił się z nami swoim wieloletnim doświadczeniem w zakresie ochrony zdrowia pracowników oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Następnie na Sali konferencyjnej GSR zostały wygłoszone wykłady na tematy:
- „Bezpieczeństwo w miejscu pracy w aspekcie narażeń i zachowań zdrowotnych”
- „Ochrona zdrowia i rola pielęgniarek służb medycyny pracy”
- „Analiza chorób zawodowych u pracowników przemysłu stoczniowego w województwie pomorskim”
Następnie uczestnicy szkolenia przejechali do miejscowości Zgorzałe nad jeziorem Raduńskim na Kaszubach, gdzie odbyły się dalsze punkty programu konferencji.
W trakcie uroczystej kolacji Uczestnicy konferencji mogli zapoznać się z twórczością regionalnego artysty Pana Pawła Ruszkowskiego, który zaprezentował kilkanaście utworów, w tym również w języku kaszubskim.
Drugiego dnia konferencji odbyły się wykłady na sali szkoleniowej na tematy:
- „Promocja zdrowia – działania w obszarze medycyny pracy”
- „Trzeźwy żuraw” – czyli o profilaktyce uzależnień.
- „Jesteś tym co jesz czyli o zdrowym odżywianiu”
Poczęści wykładowej odbyła się wycieczka z licencjonowanym przewodnikiem do Kartuz i Chmielna. W Kartuzach zwiedziliśmy Kolegiatę Zakonu Kartuzów zapoznając się z historią najlepiej zachowanego kościoła Zakonu na ziemiach polskich. Poznaliśmy niezwykłą, wielowiekową historię Klasztoru wybudowanego w latach 1383-1405 z barokowym hełmem na wieży, oryginalnym dachem w kształcie wieka trumny i cennym XV-XVIII wiecznym wyposażeniem. Następnie przenieśliśmy się do Chmielna, gdzie poznaliśmy 10-cio pokoleniową tradycję garncarską kultywowaną w Pracowni Ceramiki Kaszubskiej Necel. Dowiedzieliśmy się na temat historii sztuki ludowej na Kaszubach oraz procesów technologicznych przy produkcji ceramiki. Po zapoznaniu się z ekspozycją uczestnicy mogli zakupić gotowe produkty.
Po powrocie do Hotelu i zjedzeniu obiadu zakończyliśmy konferencję, pełni wrażeń i zdobytej wiedzy rozjechaliśmy się do domów.
W imieniu Organizatorów
dr n. med. Jacek Parszuto